Viss dzīvē notiek salīdzinājumos un kāpēc lai ar kalendāriem tas būtu savādāk. Esam pārliecināti, ka lielākā daļa cilvēku zina, cik vidēji kalendāri maksā veikalā. Sienas kalendāri ir parasti 3 līdz 5 eiro, un galda kalendāri – 1 līdz 2 eiro par vienību. Pašsaprotams, ka jebkuram cilvēkam rodas jautājums – kāpēc man, pasūtot kalendārus savam uzņēmumam, tie izmaksā dārgāk nekā veikalā nopērkamie (parasti atšķirība ir vismaz vairākas reizes). Protams, ir piegādātāji, kas piedāvā lētus kalendārus, kuru cena tālu neatpaliek no veikalā esošajām, neskatoties uz to, ka kalendāru druka ir individuāla (nevis daudzi tūkstoši tirdzniecībai veikalos). Par šo tad arī vēlamies nedaudz parunāt, lai radītu izpratni un motivētu jūs kā klientu uzdot šos jautājumus savam kalendāru piegādātājam.
Panākt zemu cenu sienas un galda kalendāriem nav sarežģīti, jo to mūsdienās ļauj gan daudzas tehniskās iespējas, gan piegādātāja darba stils. Tirgū ir ļoti daudz piegādātāju kas piedāvā kalendārus un vairums no tiem piedāvā diezgan zemas cenas. Bet kādā veidā tās rodas:
- Gan standarta, gan individuālās kalendārās daļas maketa tehniskā neprecizitāte. Šobrīd mūsu ilggadēja pieredze tirgū rāda, ka ir tikai vēl viens cits uzņēmums, kas ļoti nopietni strādā pie tā, lai kalendārā daļa būtu maksimāli precīza un bez kļūdām. Pārējos gadījumos bieži nākas sastapties ar rupjām kļūdām kalendāros – nekorekti atzīmētas svētku dienas, nepareiza nedēļu numerācija, datumu dublēšanās, kļūdas vārdadienās, vizuālas nobīdes, drukas kļūdas u.tml.
- Termiņu kavēšana. Bieži vien lētākas cenas nozīmē lielāku haosu ražošanā, mazāk kvalificētu personālu. Rezultātā tiek kavēti pasūtījuma izpildes termiņi, jums radīts nevajadzīgs stress un papildu risks, ka jūsu plāni būs jāmaina/jāpielāgo radušajai situācijai.
- Pamatnei izmantotā kartona veids un biezums. Tirgū ir ļoti daudz kartonu, no kā tiek izgatavoti visdažādākie produkti, tai skaitā kalendāri. Tie atšķiras gan pēc krāsām (baltuma), gan stingrības. Vēlamies pievērst jūsu uzmanību šādām niansēm:
- Tā saucamais vienpusējais kartons parasti ir stingrāks nekā divpusējais kartons pie vienādas grammāžas un/vai biezuma.
- Pie vienādas grammāžas vienpusējais kartons ir biezāks nekā divpusējais, piemēram, divpusējais kartons Invercote Creato 350g ir 0,415mm biezs, kamēr vienpusējais kartons Metsaboard Prime FBB Bright 355g ir 0,600 mm biezs. Lai gan grammāža ir knapi par 1,5% lielāka, biezums ir par veseliem 45%.
- Digitāldruka ir ierobežota ar to, cik biezu kartonu ir iespējams apdrukāt. Vidēji tie ir līdz 0,45 mm (svarīgi atcerēties par faktu, ka kartons pie vienādas grammāžas mēdz būt dažāda biezuma). Tas nozīmē to, ka biezāks kartons jādrukā vienīgi ofsetā.
- Pamatnei izmantotā kartona šķiedras virziens. Šī ir principā pati svarīgākā nianse, kas noteiks to, cik ilgi kalendārs pilnvērtīgi pildīs savu funkciju. Lai arī tas pirmajā brīdī šķiet nesaprotami un sarežģīti, lietas būtība ir vienkārša:
- Sienas kalendāriem šķiedrai būtu jābūt paralēli spirālei. Šādā veidā var izvairīties no tā, ka kalendārs kādā brīdī sāks mest vertikālu vēderu (svarīgi atcerēties, ka lodziņi ar gumiju ļoti palīdz šim procesam).
- Galda kalendāriem šķiedras virziens ieteicams perpendikulāri spirālei. Šādā veidā ļoti samazinās iespēja, ka kalendārs ātri vien uzmetīs vēderu, vai ieņemt Eifeļa torņa formu. Šeit vēlamies ļoti uzsvērt, ka digitāldrukā, tehniski nav iespējams apdrukāt galda kalendāra pamatni ar pareizu (perpendikulāru) šķiedras virzienu.
- Standarta kalendārās daļas lapu biezums. Ja runājam par standarta kalendāro daļu, tad vairumā gadījumu gan sienas kalendāriem, gan galda kalendāriem tā tiek izgatavota no biroja tipa nekrītota papīra, standarta veidlapu biezumā ~ 80g. Diemžēl šim risinājumam ir viens galvenais trūkums – caurspīdīgums. Bieži vien nākamais mēnesis spīd cauri. Krāsas ir nedaudz blāvākas nekā uz krītpapīra, jo bieži vien ir paredzēts uz bloka veikt pierakstus, un uz nekrītota papīra to var veikt ļoti ērti. Bet tas nenozīmē, ka nav labāks risinājums. Mūsu ieteikums ir izmantot matētu krītpapīru G-print 115g biezumā. Gan būtiski samazinās caurspīdība, gan krāsas ir košākas, un šī papīra ražošanā izmantotā tehnoloģija un izejvielas ļauj ērti veikt pierakstus ar pildspalvu neskatoties uz to, ka tas ir krītpapīrs.
Kopsavilkums vienkāršiem vārdiem, ko iesakām jautāt/pieprasīt savam kalendāru piegādātājam, lai tiktu pie maksimāli kvalitatīva rezultāta:
- Noteikti tiekaties ar savu kalendāru piegādātāju klātienē, palūdziet, lai tas parāda iepriekš gatavotos kalendārus. Rūpīgi izvērtējiet, vai piedāvātais risinājums atbilst jūsu vajadzībām un noteikti vēršaties vēl pie kāda kalendāru piegādātāja, lai ir ar ko salīdzināt, it īpaši fiziskos, iepriekš izgatavotos kalendāru paraugus citiem klientiem.
- Pieprasiet savam piegādātājam garantēt kalendārās daļas (Latvijas) maketa precizitāti un nepieņemiet atbildi, ka tas nav iespējams. Ir iespējams! Noteikti nav pieņemams, ka piegādātājs šo darbu uzveļ jums!
- Pieprasiet no sava piegādātāja precīzu kalendāra tehnisko specifikāciju – izmantoto kartonu pamatnei (gan veidu, gan grammāžu, gan arī biezumu milimetros) un papīru lapām, šķiedras virzienus un drukas tehnoloģiju. Mūsu ieteikums kartonam – Metsaboard Prime FBB Bright kartons 355g (0,6 mm) biezumā.
- Pieprasiet, lai sienas kalendāriem šķiedra ir paralēli spirālei, bet galda kalendāriem perpendikulāri.
Ja nav 100% pārliecības par to, ka piegādātājs iekļausies termiņā, par kādu esat vienojušies, turiet roku uz pulsa.