Kalendāru druka

Kalendāru druka ofseta tehnoloģijā

Ofsets vai digitālā druka?

Drukas detalizācijas ziņā, ofseta druka vēl joprojām ir pārāka par digitālo druku. Tomēr digitālās drukas iekārtu attīstība straujiem soļiem tuvojas ofseta drukas kvalitātei. Piemēram, jaunākās paaudzes digitālās iespiedmašīnas HP Indigo, kuras tiek izmantotas mūsu kalendāru digitālai drukai, kvalitātes ziņā dažkārt pat nav atšķiramas no ofseta. Tāpēc aizvien lielākas tirāžas ir iespējams nodrukāt digitāli, salīdzinoši īsā termiņā, neupurējot kvalitāti. Protams, digitālajai drukai ir zināmi tehniskie ierobežojumi – nevar apdrukāt biezāko kartonu, kvalitatīvas drukas izmērs ir ierobežots ar A3+. Tomēr nelielām kalendāru tirāžām, digitālā druka ir visnotaļ piemērota.

Kalendāru druka un materiāla šķiedra – viena no būtiskākām kļūdām!

Pati svarīgākā lieta kalendāru drukā, tomēr tai tiek pievērsta vismazākā uzmanība. Tieši šķiedras virziens papīram (un kartonam) ir atbildīgs par to, cik daudz un kurā virzienā deformēsies kalendārs. Īpaši izteikti tas ir galda kalendāriem. Katrs no mums ir saskāries ar galda kalendāru, kurš ir izlocījies buras (pat tik daudz, ka tas mēdz apgāzties) vai Eifeļa torņa formā. Vairumā gadījumu, tieši šķiedras virziens ir tas, kas šo ir veicinājis, otrajā vietā atstājot pamatnei izmantoto materiālu un tā biezumu. Lai kalendārs pēc iespējas ilgāk stāvētu taisns, šķiedras virzienam ir obligāti jābūt perpendikulāram spirālei. Pareizās šķiedras izmantošana vairumā gadījumu palielina ražošanas izmaksas, tomēr mēs šeit kompromisus nepieļaujam – kalendāram jābūt stingram un taisnam visu gadu!

Tehniskā specifikācija – kā tā ietekmē cenu

Tirgū ir pieejamas ļoti daudz un dažādas iekārtas, uz kurām tiek drukāti kalendāri – gan ofseta, gan digitālās. Tāpat ir ar materiāliem – papīru un kartonu. Un šeit arī sākas pats interesantākais. Realitātē, gan sienas kalendārus, gan galda kalendārus var sadrukāt jebkurš, kam ir pieejama jebkāda veida drukas iekārta. Bet, ja ir vēlme pēc tehniski kvalitatīva kalendāra, diapazons uzreiz ļoti sašaurinās. Piemēram, kvalitatīvas un izturīgas galda kalendāru pamatnes tehniski nemaz nav iespējams nodrukāt digitālajā drukā. Tām ir ieteicams izmantot maksimāli biezu un stingru iepakojuma kartonu, kas ir 0,6 mm biezs (aptuveni 350 g/m2), taču digitāli nevar apdrukāt biezāku par 0,5 mm (290 g/m2, pārsvarā gan ir 265 g/m2 kas ir vēl plānāks). Tāpat arī tehniski nav iespējams iegūt pareizu šķiedras virzienu (perpendikulāri spirālei), kā rezultātā tas ir tikai laika jautājums, kad kalendārs sāks izlocīties.

Pamatnes kartona brendam arī ir ļoti liela nozīme, jo iepakojuma kartoni tirgū ir daudz, un tie ir dažādas stingrības. Formula vienkārša – jo stingrāks, jo dārgāks. Šo iemeslu dēļ, pie šķietami vienādas tehniskās specifikācijas, kalendāru cenas mēdz ļoti (pat vairākas reizes) atšķirties pie dažādiem uzņēmumiem. Lai iegūtu objektīvu situācijas novērtējumu un varētu kvalitatīvi salīdzināt, obligāti pieprasiet savam piegādātājam detalizētu tehnisko specifikāciju, kas sevī ietver gan precīzus materiālu nosaukums, gan šķiedras virzienu. Iesakām izvēlēties piegādātāju, kas šo informāciju sniedz, nevis neslēpj ar dažādiem aizbildinājumiem – viss tak būs kārtībā. Var arī nebūt.    

Kalendāru lodziņi (datuma rādītāji)

Esam pieraduši pie kalendāra lodziņiem ar gumijas stiprinājumu aizmugurē. Tomēr tiem ir divi visnotaļ nozīmīgi trūkumi – tie savelk kalendāru tā, ka tas mēdz deformēties vertikāli, kā arī gumija mēdz izžūt, un gada otrajā pusē tā vienkārši pārplīst. Aizvien populārāki paliek lodziņi ar klipšiem (austiņām) – tie gan ir vieglāk lietojami, gan nedeformē kalendāru. Šīs priekšrocības ļauj šos lodziņus izmantot arī galda kalendāriem, kas ikdienas darbu padara ļoti ērtu. Nesen popularitāti sāka uzņemt arī statiskie lodziņi. Tie bieži vien ir visērtākie lietošanā, tomēr pastāv risks, ka tie neturēsies pie visiem papīriem, kā arī statiskais lādiņš kādā brīdī pazudīs (parasti gan gadam pietiek, ja lodziņu partija ir svaiga, nevis stāvējusi gadiem noliktavā). Lodziņu piedāvājums ir plašs, un katrs atradīs savām vēlmēm piemērotāko.  

Kalendāru druka – roku darbs vs automatizācija

Ļoti dziļi ir iesakņojies stereotips, ka roku darbs ir sinonīms kvalitātei. Mūsdienās ir tieši otrādi – ar straujo automatizācijas attīstību, vienmuļos un konveijera tipa darbus iekārtas veic kvalitatīvāk un ātrāk, jo tieši likvidē cilvēciskā faktora kļūdas iespējamību. Protams, iekārtas operatoriem ir jābūt kvalificētiem, lai panāktu kvalitatīvu gala produktu. Kvalitatīva kalendāru druka tieši pieprasa maksimāli automatizēt ražošanas procesu, tādā veidā samazinot brāķa iespējamību un panākot to, ka druka ir nemainīga visas tirāžas ietvaros. Ja vēlies kvalitatīvus kalendārus, izvēlies piegādātāju, kas ir maksimāli automatizējis gan kalendāru pirmsdrukas, gan drukas un pēcapstrādes procesus.

Salīdzināt